Det slår alle rekorder

by leah 17. January 2007 15:33
Det har været den koldeste vinter i Bahrain i flere generationer. Gennemsnitstemperaturen for december var 16,2 grader, hvilket slog rekorden fra 1902 på 16,8 grader. Nedbøren har i december været 119,6mm mod den tidligere rekord fra 1974 på 96,2mm. Det er selvfølgelig intet imod, hvad vi normalt oplever i Danmark. Forskellen er bare, at vi i Bahrain bor i et hus, der lige så godt kunne være bygget i pap. Der er ikke centralvarme, så vi fryser bravt, og jeg er selvfølgelig blevet forkølet. Heldigvis står solen ind gennem stuevinduerne, så temperaturen i stuen er da steget 2 grader de sidste par timer.

Da regnen har væltet ned i flere uger, besluttede vi os på en opholdsdag for at køre ud i ørkenen for at se, om regnen havde gjort ørkenen lidt grønnere. Vi blev slemt skuffede. Udover lidt ekstra græs og lidt grønnere blade på buskene, lignede den sig selv. Ja lige bortset fra de tusindvis at telte, der var opstillet mellem olie- og gasledningerne.

Teltene mindede om en sigøjnerlejr.
Tanken faldt derfor straks på de mange fattige bahrainis, der ikke nyder godt af oliepengene i Mellemøsten. Vi talte om, hvor forfærdeligt det var, at nogle var tvunget til at bo i telte helt ude i ørkenen. Det var så indtil, vi opdagede, hvilke biler "de fattige" kører rundt i. Så havde vi ikke så ondt af dem alligevel.

Fordi nytår og Eid faldt sammen, havde tusindvis benyttet sig af muligheden for at tage på campingferie. Store nationale firmaer havde endda oprettet særlige teltlejre til deres ansatte. Ørkenen er meget populær hos den lokale befolkning, men vi var bare ikke klar over, at camping også er det. Vi tænker følge trop, men ikke før temperaturen er steget en 10-15 grader.

Be the first to rate this post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Tags:

God Jul og Godt nytår

by leah 2. January 2007 15:00
"Hvad så med julen?" Ja, hvad med den. Ganske traditionel andesteg med rødkål og ris ala mande ikke mindst. Julekonfekt, klejner, brunkager og gløgg blev det også til. Så selv i Bahrain er det muligt at fejre dansk jul med det hele.

Nytåret skulle vi også fejre her, så vi inviterede lidt gæster til middag. Carsten skulle desværre flyve den 1. meget tidligt om morgenen, så nogen kæmpe fest kunne det ikke blive til. Fyrværkeri var der heller ikke noget af. Det er såmænd forbudt her i landet, men så slipper vi også for at høre på kanonslag og heksehyl det meste af december måned. Det var selvfølgelig lidt tamt klokken 12 kun at skulle nyde champagne og (den hjemmebagte) kransekage, og ikke fare udenfor for at se på fyrværkeri.

Nytåret er bare ikke det helt store i denne del af verden. Her har de lokale været mere opmærksomme på, at det igen er Eid. Fordi den falder oveni en lørdag og nytårsdag, bliver den forlænget med 2 dage, så de lokale ikke går glip af alle deres fridage. De fleste holder derfor fri indtil indtil den 4., hvor de lige skal arbejde en dag, før det igen er weekend.

Denne lange Eid/nytårsferie, har været lidt problematisk for os. Det startede med, at vores bil skulle til service. Her blev det konstateret, at vores ene nummerplade var blevet stjålet. Det havde vi ikke opdaget. Det er selvfølgelig meget ulovligt at køre uden nummerplade, så vi kørte straks til trafikpolitiet. Her blev vi sendt videre til det almindelig politi for at få en politirapport. Så var det tilbage til trafikpolitiet, for at melde det til dem og bestille en ny nummerplade. Den kunne vi iøvrigt hente samme eftermiddag. Dette var desværre torsdag eftermiddag, hvor værkstedet var lukket og først åbner igen efter Eid. Så i nu en uge har vi kørt rundt med en nummerplade i forruden i håbet om at kunne bortforklare os overfor trafikpolitiet, skulle vi blive stoppet. Men trafikpolitiet holder sikkert også fri under Eid.

Be the first to rate this post

  • Currently 0/5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Tags:

Powered by BlogEngine.NET 1.4.5.0
Theme by Mads Kristensen